Assemblin växer i Stockholm – köper elteknikfirma med 20 anställda
Koncernen växer genom förvärvet av ett långlivat Stockholmsbolag som gör allt bättre ekonomiska resultat.
Wasastadens Eltjänst har 20 anställda och en årsomsättning på 53 miljoner. Nu blir de en del av Assemblin. I ett pressmeddelande säger Wasastadens Eltjänsts vd Bengt Ström att det är ett bra sätt att säkerställa en fortsatt positiv utveckling.
Läs också:
Kartläggning av omsättning 2024: Landets 30 största koncerner inom installation
Läs också:
7 saker som utmärker branschens största företag
– Vi får tillgång till ett större nätverk, vilket är bra både för våra medarbetare och kunder, säger han.
Bolaget har funnits ända sedan 1979 och arbetar numera främst med energieffektiv teknik inom kraft, belysning, åskskydd, nätverk och fiber, UPS och reservkraft, brandlarm och projektering. Basen finns i Stockholm men firman gör installationer och serviceuppdrag i hela Mälardalen, mest för myndigheter, kommuner och byggbolag.
– Med detta förvärv stärker vi vår marknadsposition i Stockholmsområdet ytterligare. Wasastadens Eltjänst är ett välskött och lönsamt elbolag med hög kompetens, säger Fredrik Allthin, Sverige-vd för Assemlin Caverion Group.
Läs också:
Krisande koncern pausar uppköp – ska göra sig av med fler bolag
Wasastadens Eltjänst har gjort allt större vinster vid varje bokslut de senaste åren. Det senaste resultatet, vid det brutna räkenskapsåret som redovisades våren 2025, visade 7 miljoners vinst.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen