Trots förbud – försökte sälja stoppade Easee-laddare på auktion
Förbjudna att säljas, installeras eller flyttas – ändå lades sex Easee Home ut på nätauktion. Först efter en anmälan togs laddboxarna bort.
Läs också:
Easee – historien från marknadsledande till säljstopp
Läs också:
Easee om laddboxen: ”En av världens säkraste”
Den långdragna tvisten mellan Elsäkerhetsverket och den norska laddboxtillverkaren Easee pågick i två år. Myndighetens beslut om säljstopp 2022 kom efter en marknadskontroll – och trots önskan om inhibering låg det fast till dess att Easee accepterade förbudet.
Försäljningsförbudet gäller fortfarande idag för modellerna Charge och Home och innebär att ingen får sälja dem längre. Därtill är nyinstallationer av laddboxarna förbjudet och det är inte heller tillåtet att flytta eller sälja dem vidare.
Trots det lade ett företag ut sex stycken Easee Home till försäljning på auktionssajten Klaravik, det rapporterar tidningen Arbetet om.
Budgivningen drog igång och högsta budet låg på 1 200 kronor innan sajten agerade, detta efter att en anmälan skickats in.
Tidningen har kontaktat Klaravik för att ta reda på vilket företag, hemmahörande i Västra Götaland, som var säljare – men auktionssajten har avböjt att svara med hänvisning till sina kunders anonymitet.Men hur kunde en vara som är förbjuden att sälja halka ut på auktion? Karin Olofsson Malmberg presskontakt på Klaravik säger till tidningen att de har en ”gedigen genomgång” av alla säljare samt att de kan förbjuda aktörer att sälja på sajten om de inte följer försäljningsvillkoren.
– Det är bara att beklaga att auktionen av laddboxarna startades. Jag vill dock poängtera att auktionerna snabbt togs ner när vi fick information om försäljningsförbudet, och aldrig gick till avslut, säger hon till Arbetet.
Läs också:
Dominerar marknaden – nu trappar företaget upp
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen