Vilket är det läskigaste jobbet du gjort med spänningen i gång?
Jobb i äldre gängsäkringscentraler utan att slå av spänningen är något de flesta undviker. Men ibland händer det att man måste jobba under sådana förhållanden. Här delar tre elektriker med sig om sina värsta upplevelser.
Läs också:
Erfaren elektriker om arbete med spänning: ”Väldigt läskig att jobba i”
Testa vår quiz:
Quiz: Vad kan du om arbete med spänning?

Andrea Van Sand, Vansand electronics
– Jag stoppar helst inte fingrarna i en gammal elcentral med porslinssäkringar, eftersom det är för mycket ledande delar. En gång behövde jag jobba i en central där elektrikern hade fuskat och kopplat helt utan logik. Han hade blandat ihop färgerna och kopplat förbi jordfelsbrytaren. Jag var tvungen att leta upp trådarna och mäta innan jag kunde slå ifrån centralen. Det var väldigt läskigt.
– Jag var tvungen att lyfta bort plåtkapslingen och skydd som fanns på sidorna. Centralen var lite konstigt inbyggd, vilket gjorde det svårt att komma åt där jag behövde mäta och se hur det var kopplat.
Möt Andrea:
”Det var första och sista gången jag kopplade in en pump utan motorskydd”

Martin Appelgren, Öfs el och larm
– Det var en nattklubbslokal där två knivsäkringar hade skjutits ut. Det fanns även en massa lägenheter i byggnaden, där äldre personer inte hade ström och vågade inte gå omkring i mörkret. Det är ganska ovanligt att två knivsäkringar löser ut samtidigt. Där och då behövde jag trycka tillbaka dem, men det fanns ingen huvudbrytare. Egentligen måste man stänga av alla laster som ligger på, så att det inte blir någon ljusbåge. I det läget blev det lite svettigt.
Möt Martin:
”Praktikanten nöp ut alla kablar förutom den som var markerad”
Adrian Carlsson, Karlsro elteknik

– Det otäckaste jag har varit med om är en händelse som hänger ihop med ett misstag, från när jag var praktikant en gång i tiden. En kollega skulle lyfta bort plåtkapslingen till en elcentral i ett stort lägenhetshus. När han lyfte bort plåtkapslingen råkade han komma åt några plintar och kortsluter två faser. Det var säkrat med 100A. Jag stod snett bakom min kollega, några meter bort och hela rummet blev bara blått. Ingen kom till skada som tur är. Det var en ren kortslutning och säkringarna gick direkt, men det blev en jävla smäll.
Möt Adrian:
Upptäckten efter felsökningen: ”Satt ett femtiotal olika reläer utspridda i hela huset”
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen