Så kontrollerar Elsäkerhetsverket att dokumenterad rutin finns
Bland andra hyreshus och BRF:er måste ha en dokumenterad rutin för sin fortlöpande kontroll av sin elanläggning och elektrisk utrustning. Det kontrollerar Elsäkerhetsverket på flera sätt.
Artikeln i korthet: Så kontrolleras dokumenterad rutin
Tematiska kontroller mot utvalda branscher
Olyckor, polisutredningar och anmälningar
Föreläggande om rutin saknas
Alla anläggningar kan inte kontrolleras – det är för omfattande
Läs också:
”BRF:er ringer och är förskräckta över att de måste ha en rutin”
Läs också:
Två rättsfall: 3-åring brännskadad och blixtrande vägguttag
Tematiska kontroller mot utvalda branscher
Varje år väljer Elsäkerhetsverket ut specifika branscher för riktad granskning av elsäkerheten i stort. Gym och storkök har redan fått besök. Under 2023 stod privata hyresvärdar i fokus, och 2024 var det allmännyttans tur – med nedslående resultat.
– Tittar vi på elnätsföretag och industrin är de duktiga på det här. Men vissa målgrupper har vi inte nått ut till, säger Peter Tunell, handläggare på Elsäkerhetsverket.
Tematisk kontroll mot BRF:er kan komma
Bostadsrättsföreningar har ännu inte stått i centrum för en sådan riktad kontroll – men det utesluter inte att de kan göra det framöver.
– Det här är ett av de områden som kommer upp i våra tematiska kontroller, säger Peter Tunell.
Olyckan som utlöste granskning
En kontroll om det finns en dokumenterad rutin kan också triggas av en olycka eller händelse. I ett fall från Luleå tingsrätt 2025 fick en treårig pojke en allvarlig strömgenomgång som orsakade brännskador efter att pojken rört spänningsatta delar i ett motorvärmaruttag. Granskningen visade att fastighetsägaren hade missat att kontrollera sin anläggning. Påföljden blev 120 000 kronor i företagsbot.
– Alla förstår faran med el. Men att faktiskt ha rutinen på plats – det är en annan sak, säger Peter Tunell.
Föreläggande om rutinen saknas
Den som granskas och saknar dokumenterade rutiner riskerar ett föreläggande att ta fram sådana. Myndigheten gör sedan en bedömning av om det som lämnas in uppfyller minimikraven.
Hittills har det inte lett till vitesförelägganden, myndigheten har fått in rutiner efter att föreläggande skickats ut.
Läs också:
“Det påstods att det var en elektriker som hade gjort det”
För omfattande uppgift att kontrollera alla anläggningar
Elsäkerhetsverket är en liten myndighet och kan inte granska varje anläggningsinnehavare.
– Vi hinner helt enkelt inte ta in och bedöma spstora mängder av rutiner. Vi försöker nå genom att informera branschorganisationer och stora aktörer, till exempel inom allmännyttan. Reaktionerna när vi når ut är positiva. Ingen vill att någon ska skadas av en elektrisk anläggning, säger Peter Tunell.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen