Logga in

Företagsbot efter ljusbåge – missade att bryta spänningen

Publicerad
1 Sep 2026, 05:22
| Uppdaterad
31 Aug 2026

En kraftig ljusbåge uppstod vid slutmonteringen av en strömskena. Nu straffas företaget för bristande skyddsåtgärder då en elektriker skadades allvarligt. 

I november 2025 skulle en elektriker på Assemblin El montera en strömskena kopplad till ett sektioneringsställverk. Men en förändring i projektet gjorde att en sektion som tidigare var spänningslös blev spänningssatt. En kraftig ljusbåge uppstod och elektrikern träffades av den.

Elektrikern blev sjukskriven i cirka en månad med bland annat brännskador på händerna och svetsblänk i ögonen. 

Nu har Assemblin El ålagts en företagsbot på 200 000 kronor av Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål på grund av bristande säkerhetskontroll. Det rapporterar tidningen Arbetarskydd. 

Bedömningen är att den skyddsansvariga inte har vidtagit tillräckliga åtgärder för att elektrikern skulle skyddas mot elektrisk ström, eftersom spänningen inte hade brutits. De hade inte heller undersökt arbetsförhållandena eller planerat arbetet för att förebygga risker och skada. 

Läs också:
Det händer i kroppen vid elolyckor

Läs också:
Elolyckor ökar i yrken utanför elbranschen