Logga in

Han laddar hemmet med elbilen: ”Kommer bli en pengamaskin”

Publicerad
19 jan 2026, 05:29
| Uppdaterad
16 jan 2026

Han har testat snackisen – vehicle 2 home. Tänk att ladda elbilen för 25 öre per kWh och använda den timmar senare när priset är 4 kronor per kWh. Så, vilka är barnsjukdomarna? 

Läs också:
7 saker du behöver veta om vehicle to grid

Läs också:
Elbilen som hembatteri – här är 5 skäl till att det dröjer

Elbilen som hembatteri – enorm energiresurs 

Elektriker Jimmy Wilhelmsson har kört elbil i åtta år och alltid undrat – varför har ingen tagit bättre tillvara på batteriresursen? En elbil har upp mot 100 kWh batterikapacitet, flera gånger mer än de 15–20 kWh som normalt installeras i stationära hemmabatterier. Så varför ersätter inte bilen de stationära batterierna när de ändå oftast står parkerade? 

Laddbox som kan ladda åt båda hållen

När han för ett år sedan mötte Ferroamp på Elmia Solar och fick se deras lösning med en dubbelriktad elbilsladdare – ja, då tvekade han inte.
– Jag slog till direkt och beställde två på stående fot. Jag ville vara med på resan och tänkte att en kan vi testa själv och den andra ska det väl gå att hitta en kund till.

Dubbelriktad laddning gör elbilen till rullande kraftverk

Efter beställningen på mässan blev det till att vänta. Under tiden sonderade han intresset bland sina kunder. Det visade sig vara stort.
– Det finns ett otroligt intresse och väldigt många har insett att elbilar är som ett rullande kraftverk. Visst kostar det mycket, men många kunder jag har är teknikintresserade och har inte ryggat för det, säger han.

Lagrade el för 25 öre per kWh, använde den när elpriset var 4 kronor

I oktober kom laddarna och de båda installerades. Men vad är då vinsten enligt elektrikern, vad har han kunnat använda systemet till?
– Det är ju ett jätteenergilager som blir tillgängligt. Ta en firmabil som exempel, den rullar ju bara 7-16 på vardagar, utanför det står den bara still och är en tillgång att använda. Och jag har testat att tömma från 100 till 0 procent. Då kunde vi driva vår fastighet och även skicka ut lite på nätet. Sen har vi tömt bilen när strömmen kostade 4 kronor och laddade bilen när den kostade 25 öre, detta med bara några timmar emellan. Så helt plötsligt kan bilen göra något bra för plånboken, säger han.

Dubbelriktad DC-laddare behöver ingen JFB

Installationen av en dubbelriktad DC-laddare är enligt Jimmy Wilhelmsson ingen större utmaning. Visst, den är tyngre än en AC-laddbox och kablarna är lite grövre – men själva jobbet är inte svårare.
– Eftersom den inte har någon AC-spänning så behövs ingen jordfelsbrytare och det är en relativt enkel installation. Plus, minus, jord och en datakabel. Visst, väger den en del och man får räkna med att det tar tid ändå, det är ju mer än att skruva fast den som ska göras.

Elbilen fungerar lite som solcellerna för villan

Att man sätter in ett system som påverkar fastighetens elsystem måste beaktas, men hittills har det inte varit en stor utmaning eftersom Ferroamp-laddaren adderats där det redan finns solceller.
– När man installerar en laddare måste man ju alltid kolla resten av elsystemet. Men vi gör ju produktionsanläggningar hela dagarna och det här är ju samma sak. Vi kommer att mata in effekt i kundens elsystem, då ska vi ju säkerställa att vi inte övertrasserar anläggningen. Samma sak som en solanläggning. Det är ingen skillnad.

Mer Jimmy Wilhelmsson och företaget Elektrikern:
Elektrikern: ”Vi har slutat med vägguttag”

Ferroamps lösning är inte plug n play

Men, och här är Jimmy Wilhelmsson noga om att det finns en hel del ”men”. Ferroamps lösning är långt ifrån plug-n-play klar och det är fortfarande mycket fix och trix för att allt ska fungera.
– En svaghet är att det inte funkar med alla bilar, man måste verkligen prova så att det kan funka. Inte nog med att det skiljer mellan bilmodeller, det kan även skilja mellan olika versioner av en modell. Som i min bil, en Tesla Model X, där måste jag lura bilen att tillåta att den ”läcker” ström genom att ha på klimatanläggningen. Sen kan det ju ändras med uppdateringar från biltillverkare. Den kund vi sålt till har varit införstådd med att det är en risk och att vi inte garanterar något.

Vehicle 2 home inte användarvänligtVidare så är själva styrningen i sin linda, vilket innebär att det krävs en hel del handpåläggning för att bilen ska laddas ur. Ferroamp-laddaren kan inte heller kopplas in i något smart styrsystem, vilket ytterligare skadeskjuter möjligheterna.
– Det är mycket manuellt arbete för att ladda ur, men så fort det kommer mer automatik kommer det ge stora vinster. Som jag ser det, när man får vettig mjukvara och AI-styrning – ja, då kommer det att bli en pengamaskin.