Logga in

Ser du strömtjuven?

Publicerad
8 Jun 2026, 04:48
| Uppdaterad
4 Jun 2026

En mindre trevlig överraskning väntade när elektrikern öppnade badrumsarmaturen. Ser du felen i bilden?

Elektrikern Björn Pålsson skulle byta ut en badrumsfläkt som inte fungerade längre. Till den nya fläkten tänkte han dra ström från armaturen i badrumsskåpet. Men när han öppnade armaturen väntade en överraskning.

– I plintarna satt strömtjuvar som koppling till armatur och fläkt. Helt fel grej på fel plats, som kan bli farlig, säger Björn Pålsson hos GC gruppen i Landskrona.

Läs också:
Olagliga strömtjuven säljs som ”brandsäker glödlampsadapter”

Läs också:
Tre rykande Elfels-klassiker med snabbkopplingar

Fel 1: Lågvolts-anslutning

Hur strömtjuvarna, tre små blåa klämmor som stjäl ström från kretsen, hamnat i armaturen vet han inte men gissar på hemmafixare. Att använda lågvolts-anslutningar till 230 volts-installationer är inte godkänt enligt Elinstallationsreglerna.

Björn Pålsson

– I värsta fall kan strömtjuvarna öppna sig spontant med tiden, så att metalldelar exponeras. Om någon sedan sticker in handen för att till exempel byta lysrör finns risk för elchock.

Fel 2: Jordfelsbrytaren skyddar inte

Jordfelsbrytaren i skåpet skyddade dessutom bara uttaget, inte armaturen eller fläkten.

Fel 3: Fel kabelarea

Ett ytterligare fel var att kabelarean till och från strömtjuvarna var för klen – enbart 0,75 kvmm. I en godkänd installation ska det vara 1,5 kvmm.

– Många amatörer förstår inte skillnaden mellan kablar, utan tänker ”kabel som kabel”. Men det kan sluta illa om man lägger för tunna kablar, säger Björn Pålsson. 

– Om man till exempel drar lampkabel i ett uttag och senare vill ladda bilen där är det nästan garanti på att det börjar brinna.

Vad blev då åtgärden för badrumsinstallationen?

– Jag klippte bort allt, kortade kablarna som fått repor, och satte ihop allt igen utan strömtjuvar. Fläkten kopplade jag bort helt. Om den varit kvar hade jag satt in Wago-klämmor i stället.

Björn Pålsson har inget emot strömtjuvar om de används på rätt sätt. De kan vara praktiska för till exempel lågvolt-spotar, om man vill utöka med en. Då är det bara att knipsa på en till som får ström från samma krets.

– Men egentligen är det här bilkomponenter från början, som till exempel används till extraljus.

Fakta Vad är en strömtjuv?

Inom elinstallation och fordonsel är en “strömtjuv” (även kallad skarvklämma eller tjuvkontakt) en liten komponent som används för att koppla in en ny ledning mitt på en befintlig kabel, utan att du behöver klippa den eller skala av isoleringen.

Strömtjuven kläms fast över båda kablarna med en tång. Ett litet metallblad skär då igenom isoleringen och skapar elektrisk kontakt mellan trådarna. Detta används ofta vid montering av extraljus på bilar eller för att dra extra belysning.

Läs också:
Wago-kaos i centralen – ingenjörsgrannen gjorde elen