Logga in

Alla elektriker såg felet direkt när Robin bad om feedback

Publicerad
27 Apr 2026, 05:21
| Uppdaterad
24 Apr 2026

Chefen kritiserade elektrikerlärlingen Robins arbete på flera punkter men berättade inte vad han gjort för fel. Det gjorde däremot elektriker på Facebook.  

Läs också:
”Förhoppningen om lärlingsplats gick snabbt över i frustration”

Fel! sa chefen till Robin, men berättade inte vad felet var

På ett medarbetarsamtal tog min chef upp flera incidenter där jag hade gjort fel. Jag hade tagit bilder på de specifika fallen som jag kunde visa upp. Trots det sa han bara att jag hade gjort fel och att jag måste förstå det, men han kunde inte precisera vad som var fel. Vad lär man sig av det?

Det berättar Robin Sundell, som var elektrikerlärling på ett företag mellan 2021 och 2023. På ett av hans första servicejobb hos en privatperson fick han sällskap av en av firmans äldre elektriker.

Elektrikern som var med honom hade redan förberett en kopplingsdosa på en kallvind och dragit fram slang från nedervåningen. Robin Sundells uppgift var att koppla ihop anslutningarna och mäta bland annat kontinuiteten. Dosan skulle sedan begravas under isoleringen. 

– Jag förstod inte varför slangarna han dragit till dosan fram var 20 centimeter för korta? Jag behövde lösa det genom att  skarva på muffar. Inte heller förstod jag varför dosan skulle begravas i isoleringen. 

Robin Sundell tog bilder av den färdiga installationen och visade upp dem för elektrikern, som inte hade några anmärkningar på plats. Några månader senare blev Robin Sundell kallad till ett medarbetarsamtal med chefen, där han påpekade att installationen på vinden var felaktigt utförd. 

– Han sa bara att jag inte hade gjort ett bra jobb och inte lyssnat på instruktionerna. Men jag fick aldrig veta exakt vad felet var. Jag påpekade att det vore bättre att få feedback direkt, så att jag kan åtgärda felet. Det är så jag lär mig snabbast. 

Lämnade elektrikeryrket efter lärlingstiden

Robin Sundell lämnade elektrikeryrket 2023 efter tiden som elektrikerlärling. Sedan dess har han undrat många gånger över vad han gjorde fel. Det som hans chef inte berättade för honom gick han ut på Facebook och frågade om. 

Läs mer om varför Robin slutade som elektriker:
Slutade som elektriker: ”Fick aldrig veta vad jag gjorde fel” 

Fick både stöd och feedback av elektriker på Facebook

Det har gått några år sedan Robin Sundell gjorde installationen på vinden.  För några veckor sedan gjorde han ett inlägg i facebookgruppen Elektriker utan gränser, där han bad gruppen om hjälp för att få klarhet i vad som var fel med installationen.

Bland annat menade elektrikerna att det inte var bra att dra slang mellan det kalla utrymmet på vinden och det varma på nedervåningen. Det bäddar för kondensbildning i röret. Och det kan leda till fuktskada i det uppvärmda utrymmet. 

– Jag förstod direkt vad folk menade med invändningarna och jag hade faktiskt själv tänkt på de sakerna innan jag började koppla. Men som lärling där och då var det inte lätt att ifrågasätta någon som jobbat i 20-40 år och hade massor av praktisk erfarenhet. 

Läs också:
Säga upp lärling – vad gäller?

En annan invändning var att man inte skulle gömma utrustningen under isoleringen och att ett bättre alternativ hade varit att dra kablarna på insidan av en vägg med en rotdosa. Något som Robin Sundell också förstod. 

– Med den kunskapsbanken och förståelsen jag har idag skulle jag nog ha ifrågasatt handledaren mycket mer innan jag gjorde installationen. 

Läs också:
Är det okej med kabel under isolering på vind?