Logga in

Fler installatörer ska utbildas om asbest

Publicerad
3 nov 2025, 04:29
| Uppdaterad
31 okt 2025

Från och med i vinter kommer fler installatörer att kallas till medicinska kontroller och utbildningar om riskerna med asbest. 

Den 19 december börjar nya regler att gälla om arbetstagares exponering för asbest. Arbetsmiljöverket har utifrån EU-direktiv sänkt gränsvärdet från 0,1 fiber per kubikcentimeter till 0,01. Överskrids det värdet ska arbetet omedelbart avbrytas och inte återupptas innan arbetsgivaren vidtagit åtgärder. 

Läs också:
Asbestsaneraren Conny härdar ut max tre timmar i dräkten

Läs också:
Elektriker drabbas av andra yrkesgruppers asbestdamm

– Man har tittat på vilka risker som finns med olika exponeringsnivåer för fiberhalter och sedan har man lagt sig på 0,01 som gräns för att sänka risknivån, säger Gustaf Bäck, sakkunnig om asbest på Arbetsmiljöverket.

 – Arbete med sanering ska fortfarande ske av företag som har tillstånd och utbildning. Ingen får bearbeta asbesthaltigt material om man inte har skyddsutrustning och tillstånd. I de fall det sker har någonting gått snett med inventeringen på förhand.

Förändringarna kommer att innebära fler läkarundersökningar. Ett tidigare undantag gjorde att den som exponeras för asbest mindre än 50 timmar per år normalt inte behöver genomgå medicinska kontroller. Men det undantaget tas nu bort och gäller från första stund för de arbetstagare som sannolikt kommer att utsättas för asbestmaterial.

– Det är en förebyggande läkarundersökning som beskrivs i föreskrifterna. Man tittar så att det inte finns någon underliggande lungsjukdom som gör att man är extra känslig. Det är inget som sker i efterhand utan en kontroll inför att någon ska arbeta med asbesthaltigt material. Det gäller företag som ansöker om tillstånd, säger Gustaf Bäck.

– När det skett ett tillbud för folk utsatts för asbesthaltigt damm utan skyddsutrustning så avgör läkaren som kopplas in vilka undersökningar som ska göras.

VVS-montörer är den yrkesgrupp som oftast drabbas av allvarlig sjukdom på grund av asbest. Från och med i december kommer fler installatörer av alla slag att utbildas om att jobba i miljöer där materialet kan finnas. 

– Utbildningen har tidigare varit kopplad till de som ska arbeta med asbesthaltigt material. Tillägget nu handlar om de som exponeras eller sannolikt kommer att exponeras för asbesthaltigt damm. Nu ska även de ha den här utbildningen. Det handlar om att när man ska göra installationsarbete och vet att lokalen kanske är förorenad så vet man hur man ska skydda sig därinne. Gör man enbart installationer i nyproduktion så är risken väldigt liten att exponeras och då kanske det inte finns behov av utbildning, säger Gustaf Bäck. 

Rickard Lindberg, arbetsmiljöexpert på Installatörsföretagen, menar att det inte kommer att bli så många fler läkarundersökningar för installatörer.

– Den nya nivån på 0,01 är så låg att de som jobbar med rivning och sanering alltid kommer att behöva tillstånd, utbildning och medicinska kontroller. Däremot påverkar ändringen av gränsvärdet inte våra medlemsföretag nämnvärt eftersom de inte jobbar med asbest, säger han.

Läs också:
Vad ska vi göra när vi stöter på asbest?

Desto mer lär montörerna märka av det nya kravet på att lära sig om asbestmaterial och hur man ska göra när man stöter på det.

– Det kommer att bli utbildning för fler installatörer helt enkelt. De enda som inte kommer att behöva en utbildning är de som aldrig går in i äldre fastigheter och bara går på nybyggnationer. Det blir självklart företagens och skyddsombudens riskbedömningar som visar på behovet, säger Rickard Lindberg.

Arbetsmiljöverkets nya föreskrifter

Till följd av de nya EU-bestämmelserna sänks det hygieniska gränsvärdet för asbest från 0,1 fiber per kubikcentimeter till 0,01. Det börjar gälla den 19 december 2025.

Utbildningsbeviset för de som gått utbildningar om asbest behöver innehålla fler uppgifter.

Arbetstagare som inte hanterar asbesthaltigt material men sannolikt kommer att exponeras i sitt arbete ska genomgå en teoretisk och praktisk asbestutbildning som avslutas med ett kunskapsprov.

Fler arbetstagare behöver genomgå medicinska kontroller. Undantaget för de som exponeras mindre än 50 timmar per år genom bearbetning och behandling av asbest tas bort. Alla med tillstånd för asbest och andra som kan exponeras ska genomgå medicinska kontroller.

Arbetsgtivare kan behöva se över val av skyddsutrustning med anledning av de nya reglerna men behöver inte söka nytt tillstånd. Tillstånd som beslutats om före 19 december fortsätter att gälla efter att de nya föreskrifterna börjat gälla. Även tidigare genomförd utbildning godtas av Arbetsmiljöverket.