Logga in

Svagt uppåt för Bravida: ”Bra momentum”

Publicerad
5 May 2026, 10:32

Ökad orderingång för fjärde kvartalet i rad är en indikation som lyfts i kvartalsrapporten. 

3 fakta från Bravida Januari-mars 2026

Nettomsättningen ökade med 2 (-5) procent och uppgick till 7 045 (6 888) miljoner kronor. Den organiska tillväxten var 1 (-6) procent. 

Orderstocken ökade med 7 (-13) procent. 

Ebita var 325 (307) miljoner kronor och ökade med 6 (4) procent. 

Läs också:
Koncernchefen: Börsvärdet rasade med fem miljarder och vi kunde inget göra

Läs också:
Bravida gör storförvärv i Stockholm

Norra Sverige en tillväxtmotor

– Bravida inleder första kvartalet 2026 med att visa på bra momentum. 

Så kommenterar vd och koncernchef Matthias Johansson rapporten. 

En region, norra Sverige, driver den svenska tillväxten medan södra Sverige visar på successiv återhämtning. I den danska och finska verksamheten är omsättningen stabil. Utmaningar på projektmarknaden i Norge ger en lägre omsättning där. 

Ebita-marginal är 4,6 (4,5) procent. Tidigare omstruktureringar belastar Ebita i kvartalet med 20 miljoner kronor. 

Inga förvärv men en avyttring

Orderingången ökar i Sverige och Finland men backar i Norge och Danmark. Totalt ökade orderingången med 7 (13) procent. 

Inga förvärv genomfördes under kvartalet. Däremot såldes Abeka el och kraftanläggningar AB som inte anses vara i linje med Bravidas kärnverksamhet. Avyttringen ger 200 Mkr i nettokassaflöde under andra kvartalet 2026. 

Läs också:
Ett ring för 100 lax — så tolkar de säljklockan på Bravida

Strukturell efterfrågan

– Omvärlden är volatil och därmed svårbedömd. Min bedömning är dock att marknaden för installationsprojekt stabiliserades under föregående år, vilket vi även kan se i vår ökade orderingång och orderstock. Servicemarknaden är mindre konjunkturkänslig och där ser vi en fortsatt stabil utveckling. Det finns en underliggande och strukturell efterfrågan i form av investeringar i installationer inom datacenter, försvarsanläggningar, transportinfrastruktur samt elektrifiering och digitalisering som jag bedömer kommer ha en positiv effekt på efterfrågan de närmaste åren.