Kom tvåa för många gånger – hundraåring i konkurs
Företaget har funnits i över hundra år, men när upphandlingarna gled ur händerna gång på gång gick det inte längre. Efter att mer än hälften av omsättningen och halva personalen försvunnit är konkursen ett faktum.
Rhodin & Eklund El & Tele har rötterna i ett grundande år 1921. Nu har företaget förklarats i konkurs vid Stockholms tingsrätt. Sollentunabolaget har enligt advokat Niklas Alvestrand Körling vid CMS Wistrand haft ett par tuffa år där de inte fått jobben de siktat på.
Läs också:
7 byggskandaler som skakat Sverige
Läs också:
Elfirma gick under av ”brakförlust” – 22 anställda drabbas
– Det ser ut som att marknaden har varit tuffare och att man har haft lite otur med att komma tvåa, så att säga, i upphandlingar den senaste tiden, säger han.
Advokaten är konkursförvaltare för bolaget och ser med viss optimism på framtiden för verksamheten.
– Jag uppfattar det som ett väldigt välordnat och bra bolag. Vi fortsätter driften under konkursen och försöker hitta intressenter. Vi har kontakt med ett par stycken med förhoppning om att kunna överlåta verksamheten, säger han.
För ett par år sedan låg omsättningen i företaget på 57 miljoner men i fjol hade den sjunkit till 20 miljoner och bolaget noterade då en förlust på 2 miljoner. Fram till relativt nyligen hade firman ett 20-tal anställda men nu är ungefär hälften av dem kvar. De har jobb ett tag till i projekt som redan var igång vid konkursutbrottet.
– Vi fortsätter med de projekt och uppdrag som fanns och de kvarvarande anställda har arbete genom det och sedan inträder lönegarantin, säger Niklas Alvestrand Körling.
Tillgångarna i konkursboet kommer inte att auktioneras ut till en början eftersom prio ett är att bolaget ska kunna få nytt liv med en annan ägare.
Läs också:
Åh nej! Beställaren har gått i konkurs – vad gör vi?
– Vi har lite tid på oss och då tittar vi i första läget på att överlåta helheten. I något läge måste man ta beslutet att jobba på det andra alternativet och sälja av tillgångar, men vi är inte där än.
Rhodin & Eklund El & Tele beskriver sig som ett elteknikbolag som främst arbetar mot företag, organisationer och offentlig sektor.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen