5 skäl: Därför upplevs batterier som dyrare i Sverige
Kritiken mot höga batteripriser i Sverige har varit hård. Men enligt Senergias medgrundare Tim Ljunggren finns flera förklaringar till varför priserna ser ut som de gör. Här är fem orsaker.
Läs också:
Dubbla priset på batterier i Sverige: ”Jämförelsen haltar”
Läs också:
Dubbelt så dyrt med solcellsbatteri i Sverige jämfört med Tyskland
Batteriet bara en del av affären
I Sverige betalar kunder inte för ett batteri, utan för ett färdigt system. Kostnaderna som kommer runt omkring är substantiella. Ett köpt batteri ska levereras, installeras, integreras och optimeras. Dessutom måste installatörer bära ansvar för hela systemet, något som ytterligare påverkar prisbilden.
– Utöver hårdvaran, själva batteriet, har du kostnader för marknadsföring, projektering, en säljare som ska ha lön, it-integration, konfiguration, administration (projektledning och föranmälan) och garantiansvar. I ett specifikt fall kan det argumenteras om att det är för högt pris, men en installatör är inte 100 procent belagd och att vinna en affär för med sig en kostnad, säger Tim Ljunggren.
Marknadsplatser pressar på batterier – men snedvrider
Solenergiföretag köper genom grossister, men det finns flera onlinemarknadsplatser, inte minst utomlands, som även annonserar ut priser. Sajter där installatörer säljer överskottslager eller där komponenter säljs direkt till slutkund bidrar till ökad pristransparens. På dessa sajter kan man göra klipp, men det är inte alltid de senaste produkterna som säljs. Detta ger också, enligt Tim Ljunggren, en skev bild av marknaden.
– Det är lite som Blocket för solprodukter. Det är relevant, men inte representativt för prisjämförelse mellan Tyskland och Sverige.
Pressad bransch – men inga övervinster för solcellsföretag
Om det vore överpriser i Sverige skulle fler aktörer tjäna pengar. Men bevisligen är det inte så. De senaste två åren har konkurserna i solenergibranschen stått som spön i backen.
– Titta på Sesol, Solifokus och El av sol. Stora bolag som nu gått i konkurs. Dessutom finns andra spelare med förluster på flera hundra miljoner årligen som lever på grund av att deras ägare skjutit till pengar. Solenergibranschen blir ekonomiskt dopad. De installatörerna lever på att de tar in nytt kapital, för de har ingen lönsamhet. Då är det konstigt att vi pratar om priser på produkter när ingen tjänar pengar. På ett sätt är det kunderna som köpt solenergianläggningar och batterier till underpris som tjänat på situationen. Det är bara att gå in på Alla Bolag och titta själv, säger Tim Ljunggren.
Pengarna stannar hos batteritillverkarna i Kina
Diskussionen om höga priser i Sverige är på ett sätt orättvis enligt Tim Ljunggren. Han håller med om bilden, att det är övervinster i batteribranschen, som energiekonom Claes Hemberg tidigare har lyft fram. Men att den visar en obalans i värdekedjan och att det inte är i Sverige marginalerna byggs.
– Om vi har ett premiummärke i Kina är battericellpriset på 55-65 dollar per kWh. Lägg på plåtlådor, kopplingar BMS lite säljkostnad och marginal att bygga ihop – men vi får köpa det för 300 dollar. Så vi har lövtunna marginaler när vi sen säljer det vidare. Det är bara skicka en känga österut – de är batteritillverkarna som tjänar pengarna och värdet stannar i Kina.
Techjättarna är vinnare på den gröna omställningen
Det är inte bara batteritillverkarna som tjänar pengar på solenergiförsäljningen. En växande del av kostnaden ligger inte i produkten, utan att sälja den. De stora amerikanska techjättarna tillhör, enligt Tim Ljunggren, vinnarna när branschen jagar kunder.
– De som blir rika på den gröna omställningen är Facebook, Meta och Google, inte installatörerna. Alla dessa annonser som företagen måste betala för att nå ut kostar våra kunder, installatörerna, enorma summor varje månad och alla bråkar om samma kunder, vilket trissar upp priserna ännu mer på annonseringen.
Läs också:
Kritiken mot grossisterna: ”De tillför inget”
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen