Logga in

Varför är Mr Vätgas villa inte längre off grid?

Publicerad
17 nov 2025, 04:58
| Uppdaterad
14 nov 2025

I över tio år har Hans-Olof Nilssons villa i Angered varit självförsörjande på både el och värme. Men för ett år sedan kopplade han in sig på elnätet igen. 

Villan i Angered i norra Göteborg har varit i drift i över tio år. Under de åren har Hans-Olof Nilsson gjort många lärdomar, säger han – både om sitt eget hus och från de projekt hans företag deltagit i.

– En lärdom är att det är svårt att göra allt kundanpassat, vilket var vår ambition från början. Med tiden måste allt underhållas och då behöver installationerna vara standardiserade. Det har jag tänkt på i mitt nya projekt, säger Hans-Olof Nilsson som även kallas Mr Vätgas.

”Jag hade behövt komplettera med ytterligare ett abonnemang och det blev för dyrt, så jag skippade det.”

Hans-Olof Nilsson, entreprenör

Läs också:
Mr Vätgas nya ofarliga teknik: ”Brandfara och explosionsrisk försvinner”

Läs också:
Mr. Vätgas lagrar solenergin till vintern

Hans eget hus fungerar fortfarande som det var tänkt vid bygget 2013. Solcellerna producerar tillräckligt med el för produktionen av vätgas, även om de som väntat tappat cirka 15 procent av sin prestanda. Elektrolysören som spjälkar vatten till vätgas är samma som från starten, och bränslecellen fungerar bra.

– Hela vätgasprocessen fungerar utmärkt och vi har inga elproblem. Den enda teknik vi bytt är batterierna. De ursprungliga blybatterierna var uttjänta, så för tre år sedan bytte vi till nya litiumjonbatterier, säger Hans-Olof Nilsson som utöver elbil numera även har en vätgasdriven Toyota Mirai som tankas från vätgaslagret.

Av nyfikenhet ville han också se om huset kunde bidra till Göteborg Energis flextjänster och stödtjänster via Checkwatt. Därför valde han för ett år sedan att ansluta till det allmänna elnätet.

– Men guldtiden för stödtjänster är förbi. Utbudet är mycket större nu, och efterfrågan lägre, än för tre, fyra år sedan. Så jag skippade det, säger han.

Läs också:
Vad talar för att stödtjänstpriserna stiger igen?

Läs också:
Vätgas och solceller – går ekonomin ihop?

Inte heller flextjänsterna blev tillräckligt intressanta. Det krävdes ett elabonnemang för anslutning av minst 50 kilowatt. Hans-Olof Nilssons abonnemang för 43 kilowatt och säkring 63 ampere räckte inte.

– Jag hade behövt komplettera med ytterligare ett abonnemang och det blev för dyrt, så jag skippade det också.