Logga in

Vattenfall ur dosan: ”Viktigt att verkligen gå till botten med ett elfel”

Publicerad
8 sep 2025, 04:00
| Uppdaterad
5 sep 2025

Jordfelsbrytaren hade blivit vattenskadad. Elektrikern Johan Eriksson bytte den, men nöjde sig inte där. Hur hade vattnet runnit in i elcentralen?

Ett rum i en lokal i Stockholm var spänningslöst. Elektrikern Johan Eriksson, delägare på Cigab, fick åka dit för att kolla varför elen svajade. När han öppnade centralen upptäckte han att jordfelsbrytaren var vattenskadad. 

Läs också:
”Det värsta jag sett rent sammanlagringsmässigt”

Läs också:
”Vissa kunde inte acceptera att en elektriker gjort installationen”

– Jag såg att jordfelsbrytaren var rostig och bytte ut den. Problemet var löst, men sedan stod jag där och undrade var vattnet kom ifrån. När jag tittade noga såg jag att vattnet hade kommit via röret som matar centralen, säger Johan Eriksson. 

Han gick ett varv på utsidan och fick syn på en dosa som han misstänkte att vattnet kom ifrån. När han lossade på skruvarna till doslocket började det forsa ut vatten. 

– Dosan var fylld till tre fjärdedelar med vatten. I dosan fanns ett rör som gick inåt i väggen, nästan som ett bräddavlopp. Det röret gick till centralen inomhus. Matningen på dosans ovansida var inte böjd, utan den satt i sin tur igenom förskruvningen, som böjde locket på dosan. Locket och botten på dosan matchade inte varandra, så det var ingen tätning på det längre. 

Inte heller fanns det ett dräneringshål i botten av dosan. För att förebygga att en dosa fylls med vatten på detta sätt brukar Johan Eriksson se till att dosan inte sitter så utsatt som i detta fall. 

Läs också:
400 volt ut i uttaget: ”Vedklyven verkade inte gå på full styrka” 

– Ibland brukar jag bygga ett litet tak över dosan. Om inte det går händer det att jag fyller dosan med gelé som fungerar bra för att isolera kopplingarna, säger Johan Eriksson och fortsätter:

– När jag stöter på dessa typer av elfel försöker jag även visa det för våra yngre anställda. Det är viktigt att de får se hur det kan bli om man inte tänker efter. Detta är även ett exempel på hur viktigt det är att verkligen gå till botten med ett elfel och förstå varför felet har uppkommit.