Logga in

Grossist köper grossist

Publicerad
8 maj 2025, 05:00

Ahlsell köper en grossist i Malmö för att bredda sitt sortiment och stärka sin position i södra Sverige.

Företaget har enligt ett pressmeddelande skrivit under ett avtal om att köpa alla aktier i Nätverksgrossisten i Malmö AB. Bolaget specialiserar sig på data och telecom, har sex anställda och omsätter runt 32 miljoner per år.

Läs också:
24 installationskoncerner: Så ser deras omsättning och tillväxt ut

Det uppköpta företaget levererar strukturerade kabelsystem, fiberoptiska lösningar och aktiva komponenter. I Malmö har de kontor, butik och lager.

Läs också:
7 saker som utmärker branschens största företag

Ahlsell ser affären som ett sätt att stärka erbjudandet inom data och tele och att få mer kompetens, större sortiment och bättre tillgänglighet. De hoppas på att resultatet ska bli en starkare helhetslösning för installatörer och operatörer i södra Sverige.