Logga in

Solcellsfirman drog in 200 miljoner – försätts i rekonstruktion

Publicerad
17 mar 2026, 15:58

Solenergibolaget hade en omsättning på över 200 miljoner men utgifterna har år efter år varit ännu större. Efter 100 miljoner i förluster över fem år har företaget nu hamnat i rekonstruktion. 

Luma Energy AB har försatts i rekonstruktion. Företaget är en del i en koncern med dotterbolaget Luma Energi Installation och Service. Det är baserat i Uppsala men har kontor i Solna, Göteborg, Norrköping och Helsingborg. 

Läs också:
7 byggskandaler som skakat Sverige

Installationssiffror rapporterar att installationsverksamheten enligt årsredovisningen flyttades från moderbolaget till dotterbolaget under 2024, då bolaget gjorde närmare 11 miljoner i förlust. Enligt årsredovisningen påverkades koncernen av konjunkturläget och ”relativt höga räntor vilket innebar ökade finansieringskostnader och minskad efterfrågan”. 

Läs också:
6 skäl till att solcellskrisen fördjupas

Företaget som nyligen hade 36 anställda registrerades år 2014. På senare tid har deras omsättning som högst varit 213 miljoner, år 2023. Men de senaste fem åren har bolaget ständigt gått med förlust, sammanräknat över 100 miljoner sedan 2020. Luma Energy uppger själva att de satt upp över 300 000 solpaneler på fler än 500 fastigheter sedan de drog igång. De beskriver sig själva på hemsidan som ledande inom utvecklingen av solcellsanläggningar till kommersiella fastigheter i Sverige.