Krisande Umias vd slutar efter bara några månader
Installationskoncernen Umias chef lämnar sin post bara tre månader efter att hon tillträdde. En av grundarna och delägarna tar över rollen i ett läge där företagsgruppen krymper kraftigt.
Umias bolag har dragits med ekonomiska bekymmer länge. Dotterbolagen ute i landet har försvunnit ett efter ett genom både försäljningar och nedläggningar. Det senaste i raden är Umia Göteborg som precis gått i konkurs, vilket gör att den enda kvarvarande yttre verksamheten finns i hemstaden Umeå.
Läs också:
Ännu ett Umiabolag går under – 27 anställda drabbas
Läs också:
Umia förändrar verksamheten och får ny vd
Nu har också Umias koncernchef och vd Maria Kröger lämnat företaget. Hon berättar för VVS-Forum att hon nyligen slutat på bolaget och att Andreas Dunder, en av grundarna och delägarna, har tagit över som koncernchef.
Maria Kröger var CFO innan det i augusti meddelades att hon som en del i en omorganisation efter försäljningen av Umia Ystad blev ny vd. Hon efterträdde då Leif Göransson. I samma veva konsoliderades verksamheten till Göteborg och Umeå och nu har Göteborg dukat under på grund av svag orderingång och kraftiga förluster.
Andreas Dunders senaste roll i bolaget var som koncernstrateg och tillförordnad inköpschef.
Nyhetsbrev
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få nyheter, tips och bevakningar rakt ner i inkorgen