Elinstallatören - Branschens ledande eltekniktidning
Sök på hemsidan

 


 


 

 

400 volt i vägguttaget

2009-06-23

Att PEN-ledaren är viktig rent elsäkerhetsmässigt är välkänt. Men vad händer egentligen rent tekniskt om PEN-ledaren går av? Vad medför det i sådana fall för risker?

Svar:

I PEN-ledaren är det viktigt att impedansen hålls så låg som möjligt (helst noll ohm). Om impedansen ökar i ledaren uppstår ett spänningsfall som ger en förhöjd beröringsspänning mellan utsatta delar och sann jord, vilket kan leda till vagabonderande strömmar.

Men den farligaste situationen kan uppstå när det blir ett totalt avbrott i den kombinerade skydds- och neutralledaren, PEN-ledarkretsen. Det innebär flera olika risker.

Avbrottet medför att returströmmen inte kan ta sin naturliga väg tillbaka, därför söker den nya vägar. Detta kan leda till vagabonderande ström som i sin tur leder till brandfara. Dessutom kan avbrottet ge en spänningshöjning av utsatta delar. I värsta fall kan det exempelvis handla om att spänningen mellan höljet på en tvättmaskin och sann jord uppgår till 230 volt i fasspänning.

Risken är också att det uppstår en farlig spänning i till exempel vägguttag anslutna till fas L2. Det ger i sin tur en direkt brandfara eftersom det därmed uppstår full huvudspänning i uttagen, det vill säga 400 volt.

För att minska riskerna är det bra om man använder femledarsystem (TN-S), eftersom de medför att skyddsledarkretsen i princip hålls obelastad och att vagabonderande strömmar hindras. Dessutom uppstår med en sådan lösning inget spänningsfall som medför förhöjd beröringsspänning i skyddsjordade delar.

Thord Martinsen

Tillbaka
  Ansvarig utgivare: Henrik Nygård